Az alkohol története egyidős az emberiség történetével, nagy valószínűleg az alkoholbetegségé is. Az alkohol betiltása a történelem során soha nem járt sikerrel, csak az illegális termelés vagy csempészet virágzásának nyújtott teret. Egyáltalán nem lebecsülendő az alkohol okozta megbetegedések/halálozások száma sem, nem is szólva az okozott érzelmi károkról.
A világ 7 milliárd lakosa közül 2 milliárdnak vannak problémái az alkohollal. Vannak, akik mindennap megisznak pár pohár bort vagy néhány korsó sört, mások alkalmanként részegednek le, de akkor akár tudatvesztésig isznak. Alkoholizmusra fokozottan hajlamos, akinek van/volt a családjában hasonló betegség. Alkoholbeteg szülők gyermekei nem csak genetikai hanem főképp családi tényezők és egyéni problémamegoldási hiányosságok miatt válnak kóros fogyasztókká.
De mit is jelent alkoholistának lenni? Mindennapos ivási késztetettséget, erős alkohol iránti vágyat. Eleinte lelki függőség, az alkohol ugyanis ellazít, eltompítja az érzelmeket. Később alakul ki a fizikai függőség, a kellemetlenebb része, amikor komoly fizikai elvonási tünetek jelentkeznek alkohol hiányában. Ilyenek az izzadás, kézremegés, súlyosabb esetekben látási vagy hallási hallucinációk. Egy páciensem képletes leírása a reggeli állapotról, hogy “sikítanak a sejtjei az alkoholért”.
A tartós alkoholfogyasztás következményei
Az alkoholbetegségnek súlyos következményei ismertek hosszútávon. Sokszor jellemzi az ittas állapotot agresszív magatartás, ahogyan a családon belüli erőszak elsődleges oka is az alkohol. A túlzott mértékű rendszeres fogyasztás következményei között nem ritkák a hatósági eljárások, a munkahely, a barátok elvesztése, a társadalmi presztízs elvesztése.
Egészségkárosító hatása jellemzően több éves fogyasztás után jelentkezik, eleinte gyomorpanaszokkal, egyéb emésztőrendszeri megbetegedésekkel, és az egyik vezető halálok a szövődményeként jelentkező májcirrhosis, emellett a szívnek és a keringésnek is ártalmas. Továbbá károsítja a figyelmet és az emlékezőkészséget, később pedig komoly szellemi leépüléshez vezet.
Lemondás az alkoholról
Az alkoholbetegség beismerését a miatta való szégyen, és az okozott károk, elfecsérelt évek miatti bűntudat hátráltatja. Nemritkán hallani, hogy a gyógyuláshoz vezető első lépés a betegség elismerése. Amíg ez nem történik meg, a kellemetlen érzelmek további alkoholfogyasztásra ösztönzik az egyént.
A leszokáshoz a beismerésen túl hatalmas énerőre van szükség. Arra a hitre, hogy képes vagyok józan maradni. Szerencsés helyzetben van egy olyan családi, baráti háttér, akik a leszokni vágyót támogatják elhatározásában. Az állapot súlyosságától függően nagy segítség lehet a kórházi vagy intézményes rehabilitáció, főképp a kezdetekben. Fontos, hogy a beteg önálló döntése legyen, hogy kezelésre jelentkezik. Másrészről működnek a világ minden pontján önsegítő csoportok is, a legismertebbek az AA, Anonim Alkoholista csoportok. A csatlakozás egyetlen feltétele az ivás abbahagyásának a vágya.
A pszichoterápia úgy tud segíteni a leszokásban, hogy megerősíti azt az elhatározást, hogy leálljunk a rendszeres fogyasztással. Ezek mellett csökkenti a szégyen és a bűntudat érzését, amelyekkel párhuzamosan az énerő is növekszik. A terápia továbbá hatékony módszereket szolgáltat a fogyasztásra sarkalló helyzetekkel való megküzdésre, segítséget nyújt a feszültség csökkentésében, és megtanítja hogyan alakítsunk ki jobb társas kapcsolatokat.
Természetesen megesik, hogy akinek családjában előfordult alkoholizmus, vagy magas elvárások voltak és kevesebb önállóssággal rendelkezik, esetenként megiszik pár pohárral, akkor ezek a tényezők némi pesszimizmussal keveredve ahhoz vezethetnek, hogy valószínűsíti, hogy a jövőben alkoholistává válik, és ez okoz jelentős feszültséget. Érdemes tudni, hogy teljes absztinenciára csak azoknak van szüksége, akik valóban nagyivók voltak. Lemondani az alkoholról, új életet felépíteni pedig korántsem lehetetlen.