Az, hogy milyen partnert választunk, több tényezőtől függhet. Ilyenek a külső, az ismerősség, a helyzet, amelyben megismertük. Sokat hallani a ‘feromonokról’ is például, amelyek tudatosan nem észlelt szaganyagok, amelyek meghatározzák, hogy kihez vonzódunk. És természetesen nem mindegy, hogy milyen távra keresünk partnert – egy egyéjszakás kalandot szeretnénk, rövidebb románcot, vagy életre szóló partnert szeretnénk találni.
Egy éjszaka, vagy életre szóló kapcsolat?
A rövid kalandoknál és az első benyomásnál mindenképpen fontos szerepevan a külső megjelenésnek. Ha az illető ismeretlen, ez alapján ítéljük meg, hogy szóba szeretnénk-e elegyedni az adott személlyel, másrészről a magabiztosság, és fellépés sem elhanyagolandó tényező. Evolúciós szempontból a férfiak génjeik terjesztése érdekében kevésbé válogatósak, a termékenység jeleire figyelnek a nőknél, mint a derék-csípő arány, amely ideális esetben 2:3-hoz, a vastag ajkak, amelyeket a nők rúzzsal tudnak fokozni. A nőknek viszont, akiknek sokkal nagyobb energiabefektetés felnevelni az utódot, ehhez keresnek partnert, rövidtávon – szintén a megfelelő gének érdekében – az egészség, a fizikai erő, hosszabb távon pedig az anyagi biztonság mérvadó.
Amikor tartósabb célokra választunk, lép színre az ismerősség jelentősége.
Azt a személyt vonzóbbnak találjuk, akit legalább egyszer láttunk. Ha pedig régebbi ismerős, még kevésbé számít a külső, inkább helyeződnek előtérbea belső tulajdonságok. Nem elhanyagolandó szempont a helyzet, néha teljesen össze nem illő emberek érzik úgy ideig-óráig, hogy egymásra találtak, csak azért, mert az adott helyen voltak az adott pillanatban.
A hasonlóságok és az ellentétek szerepe
Az ellentmondásos régi mondásokkal, népi bölcsességekkel összhangban, mint az ellentétek vonzzák egymást,vagy a hasonló a hasonlót vonzza, a tapasztatban is mindkét tendenciára léteznek példák.A különbségeken alapuló párválasztáskor olyan partnert találunk vonzónak, aki megjeleníti azt a tulajdonságot, ami belőlünk hiányzik. Ahogy múlik a szenvedély érzése, ha ezek számunkra negatív tulajdonságok voltak, pont azért neheztelünk majd a másikra, amiért őt választottuk.
A hasonlósági alapon történő választásnak szintén különböző kimenetelei lehetnek, attól függően, hogy számunkra jelentős vagy jelentéktelen tulajdonságok ezek. Szerencsés esetben a közös érdeklődés az, de akár lehetnek akár káros szenvedélyek is, mint az alkoholizmus, függőségek, vagy akár az agresszió.
Amit magunkkal hozunk
Az, hogy milyen szülői mintákkal, korai tapasztalatokkal rendelkezünk, hogyan nevelkedtünk, kihathatpárválasztásunkra és kapcsolatainkra. Akit túlóvó környezetben neveltek, az szorongó, gyakran kettős érzelmeket él át, mindig a szerelem bizonyítását várja, és túlságosan függ a partnerétől. Könnyen lesz szerelmes, fél az elhagyástól, extrém mértékű közelséget kíván. Az elhanyagolt gyerekek pedig felnőttként kényelmetlennek érezhetik a túlzott közelséget, úgy érzik, kiszolgáltatottá válhatnak. Ezek a kapcsolatok, akik biztonságosan kötődnek gyermekkorban, ami azt jelenti, hogy nem kell félniük attól, bármit is tesznek, hogy elveszítik szüleik szeretetét, azok jellemzően könnyebben tudnak kiegyensúlyozott kapcsolatokat kialakítani.
Létezik-e a nagy Ő?
Ami a nagy Ő mítosza, és sokakban élethosszig él, tulajdonképpen egy olyan megfelelő partner, akivel egy jó kapcsolathoz szükséges három területen összeillünk. Ezek az érzelmi szint, amely azt jelenti, hogy legalább hasonló mértékben vágyunk a közelségre vagy a távolságra, az intellektuális szféra, szerencsés, ha tudunk számunkra élvezetes beszélgetéseket folytatni partnerünkkel, és természetesen a szexuális szféra, amely, ha nem működik, alulértékeljük, ha pedig csak a szex jó a kapcsolatban, akkor pedig túlzott jelentőséget tulajdonítunk neki. A világon jelenleg élő 7 milliárd ember közül pedig jó hír, hogy nem csak egy létezik, akiről azt gondolhatjuk, nekünk teremtették.